Dış Cephe Kaplaması Seçimi

Dış Cephe Kaplaması Seçimi

Mimari yapı uygulamalarında dış cephe sistemleri son yıllarda oldukça yaygınlaşmaktadır. Farklı modeller ve tekniklerle cephe tasarımında önemli yer tutan cephe kaplama uygulamaları çokça merak edilmektedir.

Dış Cephe Kaplaması Nedir?

Dış cephe, mimari yapının ön tarafına bakan dış yüzeyi olarak tanımlanabilir. Ayrıca yapının dış düzeyindeki ön, arka ve yan yüzeyler için de dış cephe kavramı kullanılır. Dış cephe tasarımlarının popülerliği giderek artmaktadır.

Dış cephe kaplama çoğunlukla mantolama olarak bilinse de aslında farklı mimari teknikler ve tasarımlarla binaların giydirilmesi işlemine denir. Yapıların dış görünüşünü dekore etmek amacıyla yapılır.

Dış Cephe Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

-Dışardan gelebilecek fiziksel ve kimyasal etkilere karşı dayanıklı olmalıdır.

-Güneş ışınlarından zarar görmeyecek nitelikte olmalıdır.

-Sıcaklık farkının sebep olduğu genleşme ve daralmalardan dolayı bozulmamalıdır.

-Suya karşı dayanıklı olmalıdır.

-Hava geçiren özelliğe sahip olmalıdır.

-Yapının mimari özelliğine göre tasarlanmalıdır.

-Kolay tamir edilebilmelidir.

-İklim koşullarından fazla etkilenmemelidir.

-Rüzgar etkisine direnç göstermelidir.

Dış Cephe Çeşitleri

Yapınızın gereksinimine, türüne ve zevkinize göre istediğiniz dış cephe kaplama çeşidini seçebilirsiniz. Köşk Yapı ihtiyacınız olan malzeme ve teknikleri size sunmaktadır. koskyapi.com site adresimizden ihtiyacınız olan tüm malzemeleri bulabilirsiniz.

Ahşap asil ve estetik bir görünüme sahiptir. Doğal bir görüntü verdiği için sık sık tercih edilmektedir. Hafif olma özelliğinden dolayı binada fazla yük oluşturmaz.

Doğal taş hem farklı, dayanıklı ve doğal bir dış cephe dekorasyon seçeneğidir. Bu kaplama çeşidinde bisküvi tuğla olarak bilinen malzeme de kullanılabilmektedir. Özgün doğal taş görünümlü bu tuğlalar binanıza farklı bir hava katar.

İnce yapılı ve hafif özelliğe sahip alüminyum kompozit kaplama ise yan yana gelen plaklar şeklinde tasarlanır. Farklı desen ve renklerde üretilen kompozitler su, ses ve ısı yalıtımına da yardımcı olur.

Hafif ve dayanıklı olan prekast dış cephe kaplama bir diğer seçenek olarak size sunulmaktadır. İçerisinde silis kumu, beyaz çimento, cam elyaf, polimer ve su karışımı bulunur. Püskürtme yöntemi ile uygulanır ve dikkat çekici bir görüntüsü vardır. Şık bir dekorasyon oluşturmakla birlikte binada yalıtım amacıyla da kullanılır. Ayrıca mantolama gerektirmediğinden ekonomik bir yöntemdir. Yangına dayanıklı olduğu için güvenliğiniz açısından da sorun oluşturmayan bir malzemedir.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Elektronik Sigara Kullanımı

Elektronik Sigara Kullanımı

Metpor ile En İyi Yapılar

Metpor ile En İyi Yapılar

En Çok Tercih Edilen Profesyonel Mutfak Ekipmanları

En Çok Tercih Edilen Profesyonel Mutfak Ekipmanları

Mantolama Malzemeleri

Mantolama Malzemeleri

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir