Kayıhan: Sosyal medyayı ‘yerinde’ ve ‘tadında’ kullanmalı

Kayıhan: Sosyal medyayı ‘yerinde’ ve ‘tadında’ kullanmalı

İş insanı Cemil Kayıhan, sosyal medya hakkında yaptığı araştırmalar ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Sosyal medya kullanımının aşırı olduğu durumlarda psikolojik ve sosyal açından sorunlarla karşılaşabileceğini belirten Kayıhan, dijital pazarlama ile ilgili de küçük bir açıklamada bulundu.

Sosyal medya ve dijital pazarlama alanında uzman isim ve şirketlere danışmanlık hizmeti vermesinin yanı sıra Türkiye’deki lider sosyal medya şirketlerinin kurucu yöneticisi olan Cemil Kayıhan, sosyal medya ile ilgili dikkat çekici açıklamalar yaptı.

Günümüzde Z kuşağı olarak tabir edilen genç ve çocuklardan oluşan yeni neslin teknoloji ile büyüdüğü bir gerçek. Bu gençlerde önceki nesillere göre daha erken sosyal ve psikolojik rahatsızlıklar görülme olasılığı daha fazla. Kayıhan, sosyal medya ve teknoloji kullanımında toplumun kendisini frenlemesi gerektiğini belirtti:

Her şeyin fazlasının zarar olduğu aşikar. Sosyal medya ve dijital dünyayı elimizden geldiğince verimli, yerinde ve tadında kullanmak herkesin faydası. Ancak sosyal medya kullanımının avantajları olduğu kadar dezavantajları da var. Çocuklarda görülen sosyal ve psikolojik bozuklukların büyük sebeplerinden biri dijital dünya olarak biliniyor. Yetişkinlerde de maalesef durum farklı değil. Kendimizi bu konularda frenlememiz, toplumun sosyal medya kullanımı hakkında bilgilendirilmesi şart.”

HAYATIMIZI DİJİTALE DÖNÜŞTÜRDÜK

Pandeminin baş göstermesi ile birlikte tüm dünyada insanların yaşamının tamamını dijitale entegre etmek zorunda kaldığını söyleyen Kayıhan, insanların hayatlarının dijitale dönüştüğünü belirtti:

2019 yılının Aralık ayından bu yana tüm dünyaya yayılan COVID-19 salgını ile birlikte insanların günlük yaşam biçimlerinde büyük değişimler meydana geldi. Zaman zaman evden dahi çıkamadığımız kapanma günlerinin dışında; uzaktan eğitim, uzaktan çalışma yöntemleri gibi pek çok dijital çözümleri günlük hayatımıza entegre etmek zorunda kaldık. Kısacası istesek de istemesek de hayatımızı dijitale dönüştürdük.”

SALGINDA SOSYAL MEDYADAN SOSYALLEŞTİK

Pandemi ile birlikte günlük hayattaki alışkanlıklarımızın yanında insanlar ile sosyalleşme gibi etkinliklerin yöntemlerinin de değiştiğini belirten Kayıhan, salgında insanların sosyal medya ve akıllı cihazları ile görüntülü görüşerek sosyalleşmenin sağlandığını söyledi:

Herkes bilir ki Türk milletinin arkadaşlık, komşuluk ve akrabalık bağları çok kuvvetlidir. İnsanların sosyal yaşamları pandeminin etkisiyle maalesef çok etkilendi. İnsanlar birbirlerine olan özlemlerini gidermek için sosyal medya kullanmaya başladı. Görüntülü görüşmeler, sosyal medya platformlarından yaptıkları paylaşımlar ile birbirlerinden haber almak insanlara cazip geldiği için insanlar sosyal medyayı severek kullanıyor.”

SALGINDA SOSYAL MEDYA KULLANIMI ARTTI

COVID-19 salgınında insanların dijitalleşmelerinin yanında boş vakitlerini değerlendirmek adına sosyal medyada vakit geçirdiklerini belirten Kayıhan, salgın döneminde sosyal medya kullanımının oldukça arttığını belirtti:

Pandemi dönemine kadar dijital dünyayla yakın olmayan insanlar pandeminin etkisi ve tüm sektörlerin online çözümler üretmesi ile işlerini, eğitimlerini ve günlük yaşamda yapılması gereken işlemlerini teknolojik araçlar ve internet ile yapmaya başladı. Tabii günlük yaşamı idame ettirmenin yanı sıra insanlar boş vakitlerini eğlenceli bir şekilde değerlendirmek ve arkadaş çevresi ile etkileşim halinde olmak için sosyal medya kullanmaya başladı. Bu dönemde sosyal medya kullanımı katlandı.“

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Kader Kılıç’ın Aday Adayı Olduğu Şehir Belli Oldu

Kader Kılıç’ın Aday Adayı Olduğu Şehir Belli Oldu

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir